Porastanie

Idea

Porastanie jest dla nas punktem wyjścia do poszukiwania bardziej zrównoważonych relacji w świecie, w którym być może przyjdzie nam zrezygnować z dotychczasowych wygód. Komfortocen, opisywany przez Daniela A. Barbera jako epoka wygody, może (albo musi) wkrótce się skończyć. Problemy z suszą i dostępem do wody mogą sprawić, że apokaliptyczna wizja miasta zarośniętego przez rośliny będzie wybawieniem.

Uznajemy, że zjawisko porastania powinno zyskać większą uwagę ze względu na jego potencjalny wpływ na ekosystemy miejskie, dobrostan ludzi i ochronę różnorodności biologicznej. Kiedy rośliny zostaną zidentyfikowane jako „chwasty”, ich likwidacja w większości przypadków nie budzi sprzeciwu i jest odbierana jako czynność neutralna. Czy i do jakiego stopnia możemy ustąpić roślinom w przestrzeni miejskiej? Na ile możemy sobie pozwolić, by wrosły w “zabudowę”?

Porastanie, to koncepcja współistnienia ludzi, roślin i miejskiej architektury w czasach nasilających się efektów kryzysu klimatycznego. Wypracowaliśmy ją w trakcie warsztatów w których wzięły udział osoby studenckie trzech szczecińskich uczelni (Akademii Sztuki w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Uniwersytetu Szczecińskiego).

AUTORZY

Maciej Kowalewski (po lewej)
Instytut Socjologii / Uniwersytet Szczeciński)

Marek Ostrowski (po prawej)
(Wydział Architektury / ZUT w Szczecinie)

 

Projekt realizowany w ramach „Laboratorium Badań nad Szczęściem”:
Goethe-Institut, Fundacji Bęc Zmiana, Zentrum für Kunst und Urbanistik Berlin, realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

Koproducenci wiedzy:
Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Arsenał w Białymstoku, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury). 

Organizacja wydarzeń w Szczecinie: 
Monika Klein, Agata Wagner
(Stowarzyszenie Media Dizajn / Szczeciński Inkubator Kultury)

Laboratorium Badań nad Szczęściem Po Komfortocenie

Projekt o charakterze artystyczno-badawczym, sieciujący środowisko sztuki, nauki, dizajnu, technologii i przedsiębiorczości. Tematy: przyszłość ograniczonego komfortu, praca wyobraźni, ekologia miejska, gospodarka przyszłości, poszukiwanie źródeł optymizmu, spekulatywność jako motor rozwoju, zarządzanie kryzysem i sytuacjami niedoboru. 

Porastanie jest realizowaną w Szczecinie częścią pracy związanych z „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”. Ten artystyczno–badawczy projekt realizowany jest w 6 miastach Polski (Warszawa, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Białystok) i koordynowany przez Goethe–Institut, Fundację Bęc Zmiana oraz Zentrum für Kunst und Urbanisitk w Berlinie (ZK/U Berlin). Jak możemy przeczytać na stronie projektu Laboratorium to „cykl badawczo–artystyczny koncentrujący się na prognozowaniu scenariuszy, które w różnych dziedzinach zastąpią dotychczas przyjęte zwyczaje i nawyki. Punktem wyjścia jest konieczność odejścia od komfortu opartego na eksploatacji paliw kopalnych i na wysokoemisyjnych technologiach”

W szczecińskim projekcie pracujemy nad ustanowieniem Ambasady Natury, podjętej przez lokalną koalicję twórców w 2023 roku. W ramach tego działania w wybranych siedliskach w otoczeniu miasta umieściliśmy skrzynie, które umożliwiły wzrost roślinności poprzez samosiew, bez interwencji człowieka. Koncept Ambasady Natury opisujemy jako gest nawiązania stosunków dyplomatycznych z florą pochodzącą spoza granic miasta, pracując w obszarze architektury, sztuki, dizajnu, socjologii, literaturoznawstwa i botaniki. W naszym eksperymencie wychodzimy poza „udzielenie głosu” – chcemy potraktować rośliny jako politycznych partnerów, odwołując się do historii stosunków dyplomatycznych. Więcej o projekcie: https://postkomfortocen.info/

 

O organizatorach:
https://postkomfortocen.info/o-nas/  

  

Zespół kuratorski tworzą:

Bogna Świątkowska, Miodrag Kuč, Matthias Einhoff. 

 

Koproducenci wiedzy:
Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Arsenał w Białymstoku, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury).