INNE PROJEKTY
MOI STARZY (2018)
Ekspozycja przygotowana do Galerii Jedna Druga w Szczecinie. Prezentowane instalacje to sentymentalna podróż do lat młodości opisywana z perspektywy rodzica.
Wersja M.Kowalewskiego to założenie, że dzieci są inne, niż ich rodzice. Wybierają własną drogę, bywa, że na zawsze odcinają się od korzeni. Mimo marzeń rodziców o sukcesji dobrego domu, firmy, wiary ojców – dzieci chcą żyć po swojemu. Wszystko może się zdarzyć: syn lekarza zostaje gangsterem, córka rolnika zostaje gwiazdą pop.
M.Ostrowski pozostaje przy koncepcji kopii. Dzieci są kalką, powieleniem mimiki, gestów, wyglądu. Pomimo odmiennych wyborów życiowej drogi, stylu życia, zachowań – nie mogą uciec od piętna DNA. Rodzice i dzieci widzą w sobie własne odbicia. Ten proces obserwacji jest podróżą w czasie we wszystkich możliwych kierunkach.
Autorzy: M.Kowalewski + M.Ostrowski
Ekspozycja w postaci instalacji / fotografii / kolażu.
Fot. Robert Stachnik
Źródło: https://13muz.eu
Sekwencja Miejsc (2012)
Wystawa indywidualna M.Ostrowskiego w „Piwnicy Kany”. Na wystawie zaprezentowane zostały kolaże wykonane z na podstawie fotografii Szczecina.
Fragment opisu autorskiego: „Miasto, jakie widzimy różni się od tego, które zapamiętujemy. Dla każdego z nas to samo miejsce, ta sama przestrzeń czy wręcz ta sama chwila jawi się odmiennie. Zmienny jest kontekst, inaczej zapamiętujemy sytuacje i obrazy.”
Autor: M.Ostrowski
MIZERIA (2011...)
Zespół performatywny założony z inicjatywy M.Kowalewskiego i M.Ostrowskiego w 2011 roku. We wczesnym okresie w zespole występowała również Joanna Wachowicz (wokal). Od roku 2014 zespół występuje w składzie: M.Kowalewski (bas), M.Ostrowski (gitara + wokal), R.Swalski (perkusja).
Zespół tworzy muzykę z pogranicza nurtu nowej fali, post punk, rock alternatywny, liryka śpiewana. Prace nagraniowe nad pierwszym albumem trwają z przerwami od ponad 10 lat.
Monopolia (2010)
Inspiracją w tworzeniu tego projektu był namysł nad „bezpieczną powtarzalnością” wielu projektów domów jednorodzinnych. Architektura mieszkaniowa (zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym) stała się przewidywalna i po prostu nudna. Brak odwagi inwestorów (i często architektów) sprawia, że nowa zabudowa mieszkaniowa jest sterylna, monochromatyczna i nijaka. Standaryzacja projektów deweloperskich i domów „z katalogu”, marzenia o „polskim dworku” – to wszystko kształtuje gusta nowych mieszczan. Co z tego wyniknie, jak wyglądać może miasto przyszłości?
Tytuł projektu jest nawiązaniem do gry planszowej „Monopoly” – zdaniem autorów, o kształcie współczesnych miast decyduje kapitał, który rości sobie prawo do monopolizacji przestrzeni i gustów inwestorów. Czy współczesne miasto to gra, w której chodzi o to, żeby postawić jak najwięcej „ładnych domków”?
Praca realizowana i eksponowana w ramach Westivalu w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie.
Autorzy: M.Kowalewski + M.Ostrowski
POCZTÓWKI Z MIEJSC (2009/2010)
Film jest ilustracją projektu „Pocztówki z miejsc”. Projekt miał za zadanie realizacje swoistych antypocztówek z nadsyłanych przez szerokie grono uczestników fotografii swoich miejsc zamieszkania.
Podsumowaniem projektu był artykuł naukowy pt. „Mieszkanie – przestrzeń prywatna? Praktyki uniformizacji wnętrz” opublikowany w roku 2010 na łamach czasopisma ARCHITECTURAE et ARTIBUS.
Celem projektu było zebranie nieprofesjonalnych fotografii mieszkań – analizie z wykorzystaniem metod socjologii wizualnej poddano ponad 100 fotografii. Pierwotnym celem projektu był eksperyment artystyczny polegający na stawianiu pytań dotyczących „upubliczniania się” przestrzeni mieszkania, a zgromadzone dane stały się impulsem do poważniejszej refleksji, przedstawionej w artykule.
Autorzy: M.Kowalewski + M.Ostrowski
lupino pan (2001/2002)
Film powstał na potrzeby akcji „Lux Torpedo” realizowanej z inicjatywy Rafała Bajeny w Teatrze Polskim.
„Lupino Pan” to próba połączenia rysunku powstającego na żywo jako ilustracja poezji. Ten performatywny „live art” został zarejestrowany w roku 2001 na szczecińskim Niebuszewie.
Autor wierszy / Recytacja: M.Kowalewski
Rysunek / Montaż filmu: M.Ostrowski